កិច្ចប្រជុំបូកសរុបការងារអប់រំឆ្នាំសិក្សា២០២៣-២០២៤ និងតម្រង់ទិសការងារអប់រំឆ្នាំសិក្សាថ្មី២០២៤-២០២៥
កាលពីថ្ងៃទី០៥ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៤ បុគ្គលិកសិក្សា រួមទាំងក្រុមការងារពាក់ព័ន្ធ នៃសាលារៀន អន្តរទ្វីប អាមេរិកាំង បានបើកកិច្ចប្រជុំបូកសរុបលទ្ធផលការងារអប់រំក្នុងឆ្នាំសិក្សាចាស់ និងតម្រង់ទិសការងារអប់រំសម្រាប់ឆ្នាំសិក្សាថ្មី ក្រោមអធិបតីភាព អ្នកឧកញ៉ា វេជ្ជបណ្ឌិត គួច ម៉េងលី ស្ថាបនិកប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាល និងអគ្គនាយកប្រតិបត្តិ។
អ្នកឧកញ៉ា បញ្ជាក់ថា សាលាកំពុងពង្រីកសក្ដានុពលបាន១០សាខា ក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ មួយសាខានៅតាកែវ មួយសាខាសៀមរាប នឹងកំពុងពង្រីកទៅតាមបណ្ដាខេត្ត ដើម្បីឆ្លើយតបតាមតម្រូវការសិស្សដែលមានបំណងចង់បានគុណភាពអប់រំពិតប្រាកដ។ ជាមួយគ្នានេះដែរ អ្នកឧកញ៉ា គួច ម៉េងលី បានសរសើរពីគុណសម្បត្តិលោកគ្រូ អ្នកគ្រូ រួមទាំងក្រុមការងារពាក់ព័ន្ធ ដែលបានសហការល្អ ម៉ឺងម៉ាត់ ហ្មត់ចត់ រហ័សរហួន និងរួសរាយរាក់ទាក់ក្នុងការសម្រេចលទ្ធផលការងារកន្លងមក បើទោះបីការងារនោះជួបការលំបាកខ្លះៗក្ដី ប៉ុន្តែអាចសម្រេចបាននូវការបណ្ដុះបណ្ដាលកូនខ្មែរឱ្យក្លាយជាបណ្ដុំបញ្ញវន្តពិតប្រាកដ ហើយសកម្មភាពនេះនៅតែបន្តទៅមុខទៀតដោយឥតឈប់ឈរ ដើម្បីសម្រេចឱ្យដល់គោលដៅ។
សូមជម្រាបថា ក្នុងឱកាសប្រជុំបូកសរុបការងារអប់រំឆ្នាំសិក្សាចាស់ និងតម្រង់ទិសសម្រាប់ឆ្នាំសិក្សាថ្មីនេះ ក៏បានប្រគល់បណ្ណសរសើរជូនដល់លោកគ្រូ អ្នកគ្រូឆ្នើមផងដែរ៕

Annual Meeting to Review Educational Work for the Academic Year 2023-2024 and Educational Orientation Meeting for the New Academic Year 2024-2025
On October 05, 2024, Academic staffs, including the relevant working staffs of the American Intercon School, held an annual meeting to review the educational results of the last academic year and orient the educational work for the new academic year, under the presidency of Neak Oknha Dr. Mengly J. Quach, the Founder, Chairman and Chief Executive Officer of the Mengly J. Quach Education.
Neak Oknha stated that the school is expanding its potential to 10 campuses in Phnom Penh City, one campus in Takeo Province, one campus in Siem Reap Province and to more provinces to meet the needs of students who want real quality education. At the same time, Neak Oknha Dr. Mengly J. Quach also praised the quality of teachers, including the relevant team, who cooperated well, seriously, thoroughly, agile and friendly in achieving results, although some works were difficult but they could achieve the training of Cambodian children to become real intellectuals, and this activity continues unabated to achieve the goal.
Please be informed that during the meeting to review the educational work of the last academic year and orient for the new academic year, a certificate of appreciation was also given to the outstanding teachers.